پسته و خرما،‌ در نوبت عرضه به بورس کالا

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار عرضه محصولات خرما و پسته را از اهداف اصلی بورس کالا مطرح کرد و گفت: از طریق عرضه محصولاتی مانند زعفران و زیره در بورس کالا می توان شاهد ساماندهی بازار داخلی و صادراتی این محصولات در بستر بازار سرمایه باشیم.

بازار ایران – «شاپور محمدی» در آئین راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی زیره سبز در بورس کالای ایران افزود: از امروز شاهد معامله گواهی سپرده کالایی زیره سبز در بورس کالا خواهیم بود و با توجه به تجربه موفق عرضه زعفران در بورس کالا در تلاش هستیم تا پس از زیره سبز اقدامات لازم برای ورود پسته به این بورس انجام شود.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی همکاری‌های لازم را با بورس کالا به منظور ورود کالاهای کشاورزی به بورس داشته است.

محمدی اظهار داشت: سال گذشته زعفران به میزان ۲۸ تن مورد معامله قرار گرفت این در حالیست که از ابتدای سال جاری تاکنون میزان معاملات ۱۱ تن بوده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: زعفران در دنیا یک صنعت هشت میلیارد دلاری است که از این میزان فقط ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار عاید کشاورزان می‌شود،؛اکنون در تلاش تااز طریق فعال کردن معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالا شرایط کشاورزان را بهبود ببخشیم.

وی اظهار داشت: یکی از اهداف عرضه محصولات کشاورزی به بورس کالا و انجام معاملات کالایی در این بورس رسیدن کشاورزان به حق خود و پرداخت قیمت عادلانه به آنها است.

محمدی افزود: بورس کالا در ایجاد کشف عادلانه قیمت‌ها و رسیدن سود واقعی به کشاورزان تأثیرگذار است و ما اکنون در حال برنامه ریزی های لازم برای عرضه دیگر محصولات کشاورزی به بورس کالا هستیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: زیره از جمله کالاهای معروفی است که ایران به عنوان مرجع قیمت گذاری این کالا در دنیا محسوب می‌شود و تلاش‌های زیادی از سوی مسئولان این بورس به منظور فراهم شدن زمینه معاملات آن صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که عرضه کالا در بورس، همگن بودن آن کالاها است که البته در کالاها شاهد همگن بودن ۱۰۰ درصد آنها نیستیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بورس کالای ایران همواره در بازار سرمایه ایران پیش رو بوده است، گفت: امروزه یکی از مباحث مهم انجام معاملات در بستر بلاک چین است که بورس کالا می‌تواند در استفاده از بستر بلاک چین پیش رو باشد که در این صورت شاهد ارتقای جایگاه بورس کالا در اقتصاد خواهیم بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *