شهردار تهران در گفت‌وگو با روزنامه اتریشی «کرونن»:

تحریم‌ها موجب خودکفایی و رونق تولیدات داخلی ایران شده است

شهردار تهران در گفت‌وگو با روزنامه اتریشی «کرونن» گفت که تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران موجب خودکفایی و رونق تولیدات داخلی شده است.

بازار ایران – به گزارش بازار ایران و بنابر اعلام شهرنوشت، پیروز حناچی که برای شرکت در چهارمین اجلاس «پلی برای شهرها» در وین به سر می برد، در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه «کرونن» اتریش که درباره تغییرات شرایط زندگی مردم پس از خروج آمریکا از برجام پرسید، گفت: تحریم به طور طبیعی روی قیمت اقلام اثر گذاشته، اما شرایط جدید باعث شده تا به سمت تولید داخلی حرکت کنیم.

وی به خط ۶ مترو تهران اشاره و عنوان کرد: سیستم «سیگنال» این خط کاملا ایرانی و از سوی مهندسان و مشاوران ایرانی اجرا شده است. شرایط تحریم همچنین باعث شد بنزین و گازوئیل را در داخل تامین کنیم تا جایی که در حال حاضر در آستانه صادرات این دو قلم سوخت هستیم. این در حالی است که ایران ۱۰ سال پیش روزانه ۴۰ میلیون لیتر بنزین وارد می‌کرد.

حناچی در پاسخ به سئوالی درباره افزایش قیمت ها در ایران هم گفت: قیمت بعضی از اقلام حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده و در اقلامی که میزان وابستگی به واردات بیشتر بوده این رقم بالاتر است. محصولات صنعتی و اقلامی که داخل کشور تولید نمی‌شوند، از این دست هستند.

شهردار تهران درباره اوضاع بازار در سایه تحریم‌های آمریکا عنوان کرد: در شرایط تحریم شکل سرمایه‌گذاری‌ها متفاوت می‌شود. به این ترتیب که سرمایه‌گذاری‌ها زیاد، اما اندازه آن‌ها کوچک می‌شود. در واقع سرمایه‌های سنگین منتظر فضای بهتری خواهند بود.

خبرنگار اتریشی سپس به سفر خود به ایران پس از امضای برجام اشاره کرد که فضای عمومی جامعه در سایه امید حرکت می‌کرد. وی پرسید حال و هوای امروز جامعه را چطور ارزیابی می‌کنید؟
حناچی با اشاره به اینکه تحریم مشکلاتی را برای کشور به همراه داشته، تصریح کرد: اما در این قضیه مردم دولت ایران را مقصر نمی‌دانند چون با دولتی مواجه هستیم که تمام قراردادهای بین المللی را زیر پا گذاشته است.

وی افزود: مشکل دونالد ترامپ با دولت ایران است، اما فشار را روی مردم ایران گذاشته است. این انتظار در مردم ایران وجود دارد که تلاش ها برای بهبود شرایط صورت گیرد.

به گزارش شهرنوشت، حناچی دوشنبه شب گذشته در راس هیاتی به همراه محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران به دعوت «لی یونگ» مدیر کل یونیدو و همتای اتریشی خود «مایکل لودویگ» وارد وین شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *