مالیات‌‌ را از نیمه دوم سال بگیرید

دولت براي حمايت از صاحبان کسب و کارهاي آسيب‌ديده از کرونا، اعتباري معادل يک تا دو ميليون تومان را به حساب چهار ميليون نفر واريز کرد تا اين افراد پس از يک تنفس سه ماهه مبلغ تسهيلات را در 24 قسط پرداخت کنند. همچنين براي 5/1 ميليون نفر نيز از مبلغ 200 هزار تا 600 هزار تومان کمک بلاعوض واريز شد.

زینب مختاری:  این کمک معیشتی علاوه بر امهال سه ماهه بازپرداخت وام‌ها و مالیات بوده است. اما این اقدامات چقدر موثر بوده‌اند و دولت تا چه میزان می‌توان این روند را ادامه دهد؟ «آرمان‌ملی» در این باره با اکبر ترکان، مشاور پیشین رئیس‌جمهوری گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانید.
به‌نظر شما تسهیلاتی که دولت برای افراد و صاحبان کسب و کارها در نظر گرفته تا چه میزان در تغییر شرایط آنها موثر بوده است؟
همان‌گونه که مطلع هستید بسیاری از مشاغل در این دورانی که قرار شد فاصله‌گذاری انجام شود و ارتباطات اجتماعی محدود شود تا از شیوع بیماری جلوگیری به عمل آید، از دست رفتند. البته اینها چند دسته‌اند؛ یک تعداد کسبه و فروشنده‌های شهری بودند که انتظار داشتند شب عید مانند هر سال فروش داشته و کار آنها رونق داشته باشد. بسیاری از این دسته متضرر شدند، اما همه آنها در سطحی نیستند که نیازمند کمک جبرانی دولت باشند. اما یکسری از مشاغل هم هستند که در واقع با اشتغال روزانه، امور معیشتی خود را تامین می‌کردند؛ مانند کارگران ساختمانی شاغل در پروژه‌های تعطیل‌شده، که همگی بیکار شده‌اند. اینها هیچ حقوقی ندارند و قوانین ما هم به‌گونه‌ای نیست که کارفرمایان را موظف کند در زمانی که آنها سر کار نیستند به آنها مزد دهد. در حقیقت اینها روزمزد بوده‌اند. چنین گروه‌هایی به‌شدت آسیب دیده‌اند و الان زندگی آنها مختل شده است. کمک دولت برای حمایت از این اقشار لازم و ضروری ا‌ست. حالا در حد بضاعتشان یک قدمی برداشته‌اند که خوب است اما من فکر می‌کنم باید افراد به‌طور دقیق شناسایی و دسته‌بندی شوند. برخی کسب و کارها هستند که یکماه است تعطیل شده‌اند، اما فقیر نشده‌اند اما این کسانی که روزمرد هستند که مشاغل زیادی را هم در بر می‌گیرد، اینها فقیر شده‌اند. مشاغل مرتبط با گردشگری الان به شدت آسیب دیده‌اند. در میان همین رسته‌ها نیز برخی حوزه‌ها می‌توانند شرایط را تحمل کنند اما برخی معیشت‌شان به کلی تعطیل شده و نانی ندارند که به خانه ببرند. اینها هم باید مورد حمایت قرار بگیرند به‌ویژه اینکه ممکن است این شرایط تا مدتی ادامه داشته باشد.
امسال دولت برای جبران کسری بودجه بر مالیات‌ها تکیه دارد؛ با این حال بسته حمایت مالیاتی کرونا در حال اجراست و بنگاه‌ها نیز آسیب دیده‌اند؛ اکنون چاره دولت چیست؟
دولت باید در ماه‌های اول، از تنخواه‌گردان خزانه استفاده کند. چون در این ماه‌ها دریافت مالیات بسیار سخت است و دولت باید صبر کند تا کسب‌وکارها به جریان بیفتند. وصول بیشتر مالیات‌ها باید در شش ماهه دوم سال صورت بگیرد. اما حتما باید وصول شوند چون در غیر این صورت دولت نمی‌تواند هزینه‌های خود را بدهد. اما مودیان هم در شش‌ماه اول قادر به پرداخت مالیات نیستند و باید به آنها تا شش‌ماه دوم مهلت داد.
رئیس کل بانک مرکزی گفته است جبران همه آسیب‌های اقتصادی کرونا امکان‌پذیر نیست؛ آیا ممکن است که این بانک برای تامین مالی دولت به چاپ پول روی آورد؟
امیدوارم این اتفاق نیفتد و با استفاده از تنخواه‌گردان خزانه این دوره اول را طی کنند تا به درآمدهای خود برسند. می‌دانید که اگر انتشار پول از سوی بانک مرکزی صورت بگیرد یا استقراض از این بانک اتفاق بیفتد، پول پرقدرت تزریق می‌شود و وقتی وارد چرخه اقتصاد شود، آثار تورمی بسیار زیادی خواهد داشت و نهایتا ضرر و زیان آن گریبان مردم را خواهد گرفت. شما در خانه خود نشسته‌اید و ناگهان ارزش 100 تومان پول جیب شما می‌شود 80 تومان! در این وضعیت فقرا بیشتر آسیب می‌بینند. به این صورت که مثلا اگر شما یک خانه پنج میلیارد تومانی داشته باشید، در نتیجه تورم قیمت آن هفت میلیارد تومان می‌شود اما کسی که مستاجر است و حقوق ثابتی دارد در این شرایط تورمی با افزایش اجاره‌بها مواجه می‌شود. در نتیجه این سیاست تورم‌زا، به گروه‌های فقیر و ضعیف فشار وارد می‌شود.
برخی از فعالان اقتصادی پیشنهاد کرده‌اند که نهادهای دارای ثروت و سرمایه به کمک دولت بیایند؛ نظر شما چیست؟
دارایی‌های این نهادها می‌تواند در راستای وظایف اجتماعی آنها صرف شود. نه اینکه مستقیما به دولت کمک کنند بلکه به این معنا که افراد آسیب‌دیده از این شرایط را مورد حمایت قرار دهند. آیا فقط دولت باید به همه فقرا کمک کند؟ خیر؛ پس گروه‌های ثروتمند باید وارد عرصه شوند. کسانی که در حال حاضر شغل خود را از دست داده‌اند و در این ماجراها ضعیف شده‌اند، معیشتشان مختل شده و درآمد آنها از بین رفته است تا حدی می‌توانند تحت حمایت دولت باشند اما دولت نمی‌تواند همه را تحت پوشش داشته باشد. ثروتمندان و نهادهای دارای ثروت باید به عرصه بیایند. چه اشخاص حقوقی و چه اشخاص حقیقی باید در این شرایط به‌عنوان کمک‌های مردمی و مسئولیت‌های اجتماعی، افراد آسیب‌دیده را حمایت کنند.
آیا فروش دارایی‌های دولت و اوراق می‌تواند به بهبود شرایط کمک کند؟
قانون هم در بودجه امسال پیش‌بینی کرده است که دولت باید بنگاه‌ها و سهام متعلق به خود را به فروش برساند. زمانی که دولت این دارایی‌ها را بفروشد، هم درآمدی به خزانه وارد می‌شود و به بودجه دولت کمک می‌کند هم اینکه خصوصی‌شدن این بنگاه‌ها در صورت واگذاری به اهل آن، می‌تواند موجب بازدهی بیشتر آنها شود و بهره‌وری بنگاه‌ها را افزایش دهد. اما این به شرطی است که واگذاری‌ها به اهل آن انجام شود. در برخی واگذاری‌های قبلی یک عده کلاهبردار وارد گود شدند، بنگاه را خریدند، کار را تعطیل کردند و دارایی‌های داخلی آن را بالا کشیدند. حالا هم بنگاه را به حال خود رها کرده‌اند و دولت دوباره باید برود آن بنگاه را به دست بگیرد و اداره کند در حالی که آن عده در دوره تصدی خود، شیره جان بنگاه را مکیده‌اند. بنابراین واگذاری هم باید هوشمندانه بوده و خریدار باید اهلیت داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *