جهشی دیگر در بازار بورس

بازار سرمايه از آغاز سال جديد بدين سو روزهاي پرنوساني را پشت سر گذاشته است. با اين حال بررسي شاخص‌ها نشان مي‌دهد بورس در اين روزها همگام با طبيعت، ايام بهاري خود را سپري مي‌کند.

اخبار بازار؛ زینب مختاری – در همین حال خبرها حاکی از ورود سهام جدید پرقدرت به بازار سرمایه است که می‌تواند در روزهای آتی به رونق این بازار بیفزاید. در همین باره وزیر رفاه با انتشار توئیتی از عرضه هلدینگ صبا تامین- یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شستا- در بورس خبر داد. از سوی دیگر نیز رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: سازوکار واگذاری سهام دولتی روی میز هیات وزیران قرار گرفته است و بر اساس آن، تمامی سهام شرکت‌های دولتی بورسی و فرابورسی در دو نوبت و با تخفیف 20 تا 25 درصدی به عموم مردم عرضه خواهد شد. گفتنی‌ست شورای‌ عالی بورس بر اساس قانون بودجه سال 99 و با استناد به اصل 44 قانون اساسی، در جلسه یازدهم فروردین‌ماه امسال، سازوکار اجرایی واگذاری باقیمانده سهام دولتی شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرده و این مصوبه شانزدهم فروردین‌ماه، توسط وزیر اقتصاد تقدیم معاون اول رئیس‌جمهوری شده بود.
رئیس‌جمهوری در نخستین روزهای سال نو، در تماس تلفنی با وزیر اقتصاد، با اشاره به استقبال مردم از بازار سرمایه بر تسریع در واگذاری شرکت‌ها و دارایی‌های دولت و فروش اموال مازاد بانک‌ها با استفاده از ظرفیت این بازار در سال جهش تولید تاکید کرده بود. بررسی عملکرد وزارت اقتصاد در واگذاری‌ها نشان می‌دهد در نیمه اول سال گذشته، باقیمانده سهام دولت در تعدادی از شرکت‌ها از جمله پالایش نفت شیراز و پالایش نفت لاوان عرضه و در مجموع، حدود 2998 میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی به بخش غیردولتی واگذار شده بود. طبق اعلام این وزارتخانه، عملکرد واگذاری‌ها از منظر میزان واریزی به خزانه نشان می‌دهد با توجه به حجم واگذاری‌ها در سال 98 و سال‌های گذشته در مجموع، بیش از 6000 میلیارد تومان به خزانه واریز شده است. این میزان با توجه به رقم مصوب بودجه نشان‌دهنده 118 درصد تحقق منابع در این بخش است. این در حالی‌ست که مصوب قانون بودجه، 5075 میلیارد تومان بوده است. گفتنی‌ست میانگین تحقق این بخش از درآمدها نسبت به مصوب قوانین بودجه سنواتی طی سال‌های 80 تا 97 حدودا 71 درصد بوده است. همچنین در راستای ترغیب عموم به مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی، هیات واگذاری مقرر کرد باقیمانده سهام متعلق به دولت، در 18 شرکت بورسی (20 درصد سهم دولت) با ارزش بیش از 52هزار میلیارد تومان به صورت نقد عرضه و در صورت عدم موفقیت در عرضه در قالب صندوق‌های ETF به عموم مردم واگذار شود. بر همین اساس نیز سازوکار اجرایی واگذاری برخی شرکت‌ها در قالب صندوق ETF در وزارت اقتصاد تهیه و حسب مورد به تصویب هیات واگذاری و شورای‌عالی بورس رسید. این روند در سال جدید نیز با عرضه برخی شرکت‌های زیرمجموعه شستا ادامه خواهد یافت.
خصوصی‌سازی بر بستر بازار سرمایه
محمد شریعتمداری- وزیر رفاه- در توئیتی با اشاره به ورود هلدینگ صبا تامین به بازار سرمایه نوشت: «هلدینگ صبا تامین که ارزش آن در دوره مدیریت جوان و کارآمد اخیر از 4000 میلیارد تومان به 25 میلیارد تومان رسیده است، بیستم فروردین و در اولین عرضه سال 1399، بورسی می‌شود. پایبند به تعهداتم به رئیس‌جمهوری در واگذاری‌ها و ارتقای شفافیت و نظارت مردمی در شرکت‌های تابعه شستا و وزارت کار هستم.» در همین حال رئیس سازمان بورس در گفت‌وگو با ایسنا از عرضه سهام شرکت‌های دولتی با تخفیف 20 و 25درصدی به مردم خبر داد. شاپور محمدی اظهار کرد: بر اساس سازوکار مصوب هیات وزیران، تمامی سهام شرکت‌های دولتی بورسی و فرابورسی در دو نوبت به عموم مردم عرضه می‌شود. او افزود: در نوبت اول، سهام دولتی شرکت‌های بورسی در قالب واحد صندوق‌های قابل معامله عرضه و در صورت باقی ماندن، در نوبت دوم به شکل تک‌سهم و با استفاده از روش ثبت سفارش (بوک‌بیلدینگ) به هر کد ملی ایرانی واگذار می‌شود. محمدی ادامه داد: اطلاعات تکمیلی این ساز و کار پس از تصویب در هیات وزیران در قالب برنامه‌ای تبیینی به اطلاع عموم می‌رسد. گفتنی‌ست رئیس‌جمهوری نیز در نخستین جلسه هیات دولت در سال جدید، بر اینکه دستگاه‌های دولتی باید سهام خود را در بورس عرضه کنند تاکید کرده و گفته بود: در سال گذشته شرایط بسیار خوبی در بورس داشتیم و امسال هم شرایط خوبی در بورس خواهیم داشت. حسن روحانی افزوده بود: رونق بورس به این است که همه دستگاه‌های دولتی سهام و اموال خود را در بورس عرضه کنند؛ امسال برای حرکت در تولید نیازمندیم که این سهام را به بازار بورس و یا فرابورس عرضه کنیم و بتوانیم شاهد تحول بزرگی باشیم.

 منبع: آرمان‌ملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *