بیماری و بیکاری در کمین کارگران

کارگران که از ابتداي شيوع کرونا در دسته‌بندي فراموش‌شدگان کرونا قرار گرفتند و مجبور به ادامه فعاليت شدند، حالا هم بايد با خطر بيکاري و عدم بازگشت به کار روبه‌رو باشند؛ چراکه اگر هزينه‌هاي اقتصادي کرونا به کارفرمايان به نحوي از سوي دولت جبران نشود، محتمل‌ترين اقدام آنها تعديل نيروي انساني و کاهش هزينه نيروي کار خواهد بود.

اخبار بازار – از سوی دیگر بسیاری از کارگران در این روزها مجبورند بدون هیچگونه محافظتی در سرکارشان بروند. ابراهیم فیضی، که در شهرک صنعتی شمس آباد کار می‌کند در این باره می‌گوید: رئیس کارگاه به‌اندازه کافی مواد بهداشتی برای کارگران تهیه کرده است، اما برخی افراد نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و همواره نگران این هستم که مبادا مشکلی پیش بیاید. یوسف اللهیار، کارگر کارگاه تولید مصنوعات چوبی نیز می‌گوید: ما 15 نفر در یک کارگاه مشغول هستیم و همه با هم سعی می‌کنیم نکات بهداشتی را رعایت کنیم اما باز هم نگران هستیم که مبادا در تماس با مشتریان بیمار شویم. هر کدام از ما نان‌آور چند نفر دیگر هستیم و اگر مشکلی برای ما پیش بیاید خانواده‌های ما نیز آسیب می‌بینند. کار با کرونا در بنگاه‌های اقتصادی یک‌طرف ماجرای کرونا، فشار بر معیشت حقوق‌بگیرانی است که با تعطیلی کسب‌وکار مواجه شده‌اند و حداقل قادر به دریافت حداکثر مزایایی که قبل از کرونا می‌گرفتند، نیستند. طرف دیگر ماجرا کارگرانی هستند که حتی در جریان اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی باید همچنان در جامعه حضور داشته باشند و از ناوگان حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند تا به فعالیت کاری خود ادامه دهند. این افراد از یک‌سو با ریسک ابتلا به کرونا در اثر حضور در اجتماع مواجه هستند و از سوی دیگر در اجتماعات محل کار در معرض خطر قرار می‌گیرند. البته طبق اعلام وزارت صنعت، کارگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در جریان بازگشت به فعالیت‌های خود پس از تعطیلات نوروز باید پروتکل‌های لازم برای حفاظت از سلامتی نیروی کار را رعایت کنند، اما حتی این پروتکل‌ها نیز قادر نیستند ریسک ابتلا به کرونا را به صفر برسانند. این کارگران از یک‌سو برای دریافت دستمزد و گذران زندگی مجبور به ادامه فعالیت هستند و از سوی دیگر سایه تهدید اخراج و تمدید نشدن قرارداد را بر سر خود دارند. با این حال علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار نیز گفت: تنها کانال پیگیری ما وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و از این طریق مطالبه و درخواست خود را اعلام کرده‌ایم. در اینگونه مسائل که بحث اپیدمی و بیماری خاص در کل کشور مطرح است و حضور افراد در تجمعات علاوه بر سلامت خود، سلامت جامعه را تهدید می‌کند، پرداختن به منافع مالی از سوی کارفرمایان مورد قبول عموم جامعه نیست؛ با این حال چون بسیاری از واحدهای تولیدی در پایان سال برای پرداخت حقوق دچار مشکل می‌شوند، از دولت انتظار داریم تمهیداتی در این خصوص بیندیشد.
قانون چه می‌گوید؟
یک حقوقدان در مورد مسئولیت در قبال سلامتی نیروی کار می‌گوید: نظر به‌اجبار از سوی ریاست و مسئولین محل کار خود و مقصر بودن آنها (کارفرمایان و ریاست و مسئولان امر) با توجه به آگاهی و هشدارهای بسیار زیاد مرگ‌آور بودن این ویروس و طبق قانون مجازات اسلامی که اذعان می‌دارد وقتی وسیله یا چیزی که منجر به قتل یا فوت‌شده باشد نوعاً کشنده باشد دیه بر ایشان واجب خواهد بود. رضا قربانی، معتقد است: امکان شکایت و دریافت دیه از طرف کارگران و کارمندانی که به دلیل اجبار و شرایط حضور در محل کار دچار ابتلا به بیماری کرونا و آسیب‌های ناشی از آن شده‌اند وجود دارد. در متن قانون کار مستقیم درباره شرایطی مانند شیوع ویروس کرونا و مسئولیت ابتلای کارگران به بیمارهای واگیردار در اثر الزام به تداوم فعالیت توضیحی وجود ندارد، اما از منظر حقوقدانان اگر تداوم فعالیت نیروی کار جبری و باوجود هشدار نهادهای رسمی نظیر وزارت بهداشت باشد، کارفرمایان در این زمینه مسئول خواهند بود. البته کارفرمایان مخالف این نظر هستند و عضو هیات‌رئیسه کانون کارفرمایی ایران نیز معتقد است که صحبت کردن در مورد مسئولیت کارفرمایان درباره ابتلای کارکنان به بیماری کرونا فاقد مبنای قانونی است. حسین سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران درباره ابهامات به وجود آمده مبنی بر مسئولیت کارفرمایان در صورت ابتلای کارگران به کرونا گفته است: ابهامی که در مورد مسئولیت کارفرمایان در مقابل ابتلای کارگران به کرونا مطرح می‌شود، مبنای حقوقی و قانونی ندارد. وی با اشاره به ماده 85 قانون کار، اظهار کرد: طبق این ماده، کارفرما موظف به فراهم کردن محیط امن برای کارگر است. بر این اساس و در شرایط شیوع کرونا، ایجاد محیط امن به مفهوم رعایت اصول بهداشتی طبق دستورالعمل‌های ستاد مقابله با کرونا است.

 منبع: روزنامه آرمان ملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *