کاهش قدرت خرید

وقتي در خصوص بازار لوازم خانگي و افزايش قيمت‌ها صحبت مي‌كنيم‌، عمدتا منظورمان لوازم خانگي سنگين مانند يخچال يا فريزر است و كمتر راجع به كالاهاي خانگي كوچك‌تر صحبت مي‌شود. اما نبايد اين نكته را فراموش كنيم كه كالاهاي كوچك اين بازار نيز دچار نوسان‌هاي قيمتي شده‌اند.

اخبار بازار؛ مجیدرضا حریری – مشکل اصلی بازار لوازم خانگی از زمان خروج دو برند کره‌ای از کشور به دلیل تحریم شروع شد. در نتیجه این قطع همکاری بخشی از تولید (مونتاژ) این شرکت‌ها که در ایران انجام می‌شد، تحت تاثیر قرار گرفت.

با خروج آنها از بازار تقاضا بدین صورتی که نتوان برای آن پاسخی ترتیب داد، ایجاد نشد، بلکه به این دلیل بازار تحت تاثیر قرار گرفت که خلأ برندی در بازار به وجود آمد. این دو برند‌، برندهای رند بازار بودند و مردم نیز به خرید از آنها عادت کرده بودند. در نبودشان بازار نمی‌توانست این خلأ را پر کند که اثراتش نیز هویدا شد. مشکل دیگر در وابستگی به ارز است. برندهای داخلی برای تولید نیاز به ارز دارند و باید برخی مواد و تجهیزات خود مانند موتور‌، کمپرسور و… را نیز از سایر کشورها وارد کنند. تامین ارز برای واردات به سختی انجام می‌شود و قیمت ارز نیمایی نیز متغیر است به گونه‌ای که روز گذشته بر مدار 15 هزار تومان بود. اما مساله اساسی‌تر، در کاهش قدرت خرید است. نباید گفت که قیمت همه ‌چیز بالا رفته در واقع قیمت ارز‌، طلا و… افزایش نیافته‌، قدرت خرید کاهش شدیدی داشته و پول ملی نیز کم ‌ارزش شده است. یعنی ریالی که در جیب ما وجود دارد‌، قدرت خرید پایینی دارد. پس نباید تنها افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی موجب حساسیت شود. به عنوان مثال شما در سال 89 با 100 واحد پول می‌توانستید کالا خریداری کنید، امسال همان میزان پول معادل خرید 8 یا 9 واحد کالاست. یعنی بیش از 90 درصد از ارزش پول ملی و قدرت خرید افراد از بین رفته است. نباید به دنبال علت گرانی در بازار یا صنعت خاصی گشت، بلکه ارزش پول ملی تحت تاثیر قرار گرفته به همین دلیل گمان می‌کنیم که قیمت‌ها دستخوش تغییرات است و بالا می‌رود. شاید برخی کالاها به دلیل پرداخت یارانه افزایش قیمت زیادی نداشته باشند ولی آنها هم تا حدی تغییر قیمتی داشته‌اند، چراکه پرداخت یارانه در کوتاه‌مدت تاثیر دارد و به مرور و با کاهش قدرت خرید‌‌، از ارزش آن کمک‌ها کاسته می‌شود. علامت قیمتی کالا در بازار، معادل ارزش پول ملی نسبت به ارزهای خارجی است. اگر این تساوی برقرار نباشد‌، قطعا قیمت‌ها نیز نوسان خواهد داشت.

 منبع: اعتماد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *