محدودیت افزایش بهای اجاره مسکن

رئيس جمهور گفت: براي مقابله با کرونا همه بايد اصول بهداشتي را رعايت کنند و راه دوم نداريم. از 15 تيرماه، زدن ماسک در تمام محل‌هاي تجمع الزامي مي‌شود. در ادامه اهم اظهارات حسن روحاني آمده است.

اخبار بازار –  سال 1360 سخت‌ترین سال از لحاظ امنیتی برای ما بود. سال 1399 سخت‌ترین سال کشور از لحاظ فشار اقتصادی دشمن و بیماری عالمگیر است. این هم در تاریخ کشور ما بی‌نظیر بوده است. یعنی همین‌طور که در مورد مساله امنیتی سال 60 گفتم، نظیرش را کمتر در تاریخ کشورمان پیدا می‌کنید.

از لحاظ فشار اقتصادی؛ فشاری که از سال 97 آغاز شد، در سال 98 بیشتر ‌شد و در سال 99 هم بیشتر می‌شود. امروز شدیدترین فشار اقتصادی بر کشور عزیزمان وارد می‌شود و خطرناک‌ترین بیماری هم همه جهان را فراگرفته و این دو با هم ضمیمه شده است. چنین بیماری‌ای در تاریخ کشور نداشته‌ایم. لااقل در این یک قرن و بیش از یک قرن و از حدود 140 سال پیش در کشورمان چنین بیماری‌ای بی‌سابقه است. در دنیا هم از سال 1918، یعنی حدود 100 سال پیش، بی‌نظیر بوده است که چنین بیماری مسری و جهان‌شمولی همه‌جا را فرا بگیرد.

بحمدا… به عنوان کشوری که تحت‌تاثیر این بیماری هستیم و تحت‌فشار هم هستیم، تا امروز یک ریال از بانک مرکزی استقراض نکرده‌ایم؛ نه در سال 97، نه در سال 98 و نه در سال 99 که ان‌شاءا… تا پایان سال استقراض نخواهیم داشت و کشور را اداره می‌کنیم.

امروز بار مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش همگان است. خدمت ملت عزیز ایران عرض می‌کنم، کار وزارت بهداشت و درمان افتخارآمیز بوده، کار بخش تولید، حمل و نقل، بخش کشاورزی، صنعت، بانک مرکزی، اقتصاد و بورس افتخارآمیز بوده است. اینها کار کم‌نظیری انجام دادند. کسی جمع و تفریق کند و با دنیا مقایسه کند تا ببیند کار عظیمی انجام گرفته است و همه تلاش کرده‌اند.

کمک کردیم، به عده‌ای که مشاغل‌شان تحت فشار بوده، وام دادیم؛ آنجاهایی که امکان‌پذیر بوده به مردم وام دادیم، بسته معیشتی ویژه برای 3 میلیون خانواده در 4 ماه اخیر که 2‌تای آن در یک ماه بود، 4 نوبت کمک معیشتی دادیم، کمک معیشتی را هم برای 18 میلیون خانواده از پارسال (ماه آبان 98) شروع کردیم و پرداخت می‌کنیم. این بسته‌های معیشتی و کمک‌هایی که انجام می‌دهیم و اضافه حقوقی که انجام گرفته اینها حداکثر توان دولت بوده و دولت این توانش را به‌کار گرفته و امروز بحمدا… نه نیاز به استقراض خارجی و نه بانک مرکزی داریم.

البته به وحدت و اتحاد نیاز داریم. حتما به تعاون و همکاری و یاری همدیگر نیاز داریم، اینها قطعی و ضروری برای ماست و بدون آن نمی‌توانیم کار کنیم. اگر می‌خواهیم در این شرایط بسیار سخت، سال را تمام کنیم که قاعدتا تا پایان سال با این کرونا روبه‌رو هستیم و باید با آن مقابله کنیم و شاید در ماه‌های آینده یک آنفلوآنزا کمک این ویروس بیاید؛ باید متحدتر و متشکل‌تر در کنار همدیگر باشیم. الان موقع دعوا نیست. بر فرض یک کسی نظری دارد، الان وقت دعوای مجلس و دولت نیست، وقت دعوای قوه قضائیه و دولت نیست؛ این سه قوه امروز باید کامل متحد باشند و همدیگر را یاری کنند. نیروهای مسلح در کنار اینها و رهبری معظم بالا سر همه اینها، همه باید در کنار یکدیگر باشیم و مردم باید حضور کامل در صحنه داشته باشند؛ بدون حضور و یاری مردم حتما موفق نخواهیم شد، اما با یاری مردم حتما موفق خواهیم بود؛ چون یاری مردم آمد «یدا… مع‌الجماعه» وقتی همه آمدیم، آن وقت دست خدا هم هست؛ آن دست خداست که کار نهایی را انجام می‌دهد و ان‌شاء ا… دست خدا بالا سر ما خواهد بود و عبور خواهیم کرد.

6 ماه از این بیماری تقریبا گذشته است. تا امروز واکسنی برای این بیماری نیامده است، تا امروز دارویی هم برای این بیماری نیامده است. ممکن است 3 ماه الی یک سال دیگر ادامه پیدا کند و ممکن است تا مدت‌ها طول بکشد تا به واکسن برسیم؛ پس باید خودمان را باید برای بلندمدت آماده کنیم. مردم بدانند این ویروس وارد هر استانی شده و شیوع پیدا کرده، کار ما این است که نگذاریم پیک تند شود یا به صورت کله‌قندی این شیوع بالا ‌رود. آنجا دچار مشکل می‌شویم. حرکت این ویروس به صورت ملایم است و یک پخی درست می‌کند و عبور می‌کند. ما باید سراغ دومی باشیم و کار دیگری نمی‌توانیم بکنیم. برای اینکه از این حالت کله‌قندی به حالت پخ برسیم یاری مردم را می‌خواهیم.

در ستاد ملی چند تا مصوبه داشتیم که یک مصوبه به نظر من بسیار مهم بود و آن مربوط به استان‌هایی است که برخی از شهرستان‌های آنها قرمز است و طبق مصوبه امروز ستاد استانی‌ هر شهرستانی که قرمز است، می‌تواند برای محدودیت به مدت یک هفته به وزیر کشور، وزیر بهداشت و درمان پیشنهاد بدهد و با هماهنگی این 2 کمیته سلامت و اجتماعی – امنیتی اگر توافق کردند و با اطلاع و تایید رئیس‌جمهور برای یک هفته اجرا می‌شود و اگر لازم بود دومرتبه تمدید می‌شود، اگر می‌خواهیم شدت‌عملی نسبت به شهرستان‌های قرمز نشان دهیم.

دوم اینکه هر کجا که محل تجمع است، ماسک را دیگر الزامی می‌دانیم. از هفته آینده این ترتیبات تهیه شود از 15 تیرماه ماسک را الزامی کنیم تا آخر تیرماه اگر دیدیم لازم است دومرتبه تمدید کنیم، تمام محل تجمع‌هایی که وزارت بهداشت می‌گوید آن محل و آن اجتماع از نظر من قرمز است، لیستش مشخص و معلوم است و همه باید نظارت کنند و همه باید دستورالعمل را اجرا کنند.

نکته دیگری که در این جلسه تصویب شد، کمک به مستاجرین بود، این ایام هم در زمینه مسکن، آنهایی که می‌خواهند مسکنی را تهیه کنند و بخرند، مسکن و اجاره‌بها گران شده و برای مردم طاقت‌فرسا شده است. امروز گفتیم که وزارت مسکن و همچنین وزارت کشور طرح‌هایی را بیاورند برای مساله مسکن، اگر چیزی لازم است تصویب کنیم اینجا که زمین ارزان‌تر در اختیار سازنده قرار بگیرد. مصالح با تسهیلات در اختیار سازنده قرار بگیرد، تشریفات شهرداری به حداقل برسد و حتی‌الامکان غیرحضوری بشود و قرار شد تهیه شود و هر چه لازم است تصویب کنیم.

نسبت به اجاره‌بها، ما در یک مقطعی گفته بودیم که اجاره 2 ماه تمدید شود چون بنگاه‌ها باز نبود و همه جا تعطیل بود و از آن عبور کردیم، بعد از آن اجاره‌ها بسته شد. اجاره‌ها خیلی مستاجرین را تحت فشار قرار داد. اگر اجاره‌ای تاکنون منعقد نشده و موجر و مستاجر متنی را تا امروز امضا نکرده‌اند از فردا که این مصوبه ما ابلاغ می‌شود، مقرراتی را امروز گذراندیم که اضافه اجاره‌بها، نسبت به سال قبل در تهران 25 درصد بیشتر نمی‌تواند باشد. در کلانشهرها از 20 درصد و در بقیه شهرها 15 درصد بیشتر نمی‌تواند بشود. این 3 تا را به‌عنوان مصوبه اعلام کردیم و از فردا باید اجرا و عمل کنند و این مبنایی برای اجاره‌بها است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *