تعمیق انحصار بازار موبایل ایران برای چینی‌ها

جهش نرخ ارز، طلا و سکه طی هفته‌های اخیر مردم را حسابی سرگرم کرده است. مردمی که برای حفظ ارزش پول خود این روزها به تکاپو افتاده‌اند و برای اینکه از قافله عقب نمانند در حال تبدیل‌کردن پول نقد خود به سهام، دلار و طلا هستند.

اخبار بازار؛ امیر داداشی روز گذشته هم فیلمی از یکی از پاساژهای فروش ارز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخید که نشان از هیجان بالای شهروندان برای خرید دلار داشت. در این بین اما بعضی از کالاها نظیر موبایل هم مسیر رو به رشد خود را در سکوت آغاز کرده‌اند و هر روز رکوردهای جدید قیمتی از خود بر جای می‌گذارند. چنان‌که طی روزهای اخیر ارزان‌ترین گوشی موجود در بازار ۳۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد. در این بین اطلاعیه شماره ۲۴ انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت و لوازم جانبی اتاق بازرگانی ایران حکایت از منع واردات گوشی‌‌های تلفن همراه با قیمت بیش از ۳۰۰ یورو دارد. اطلاعیه‌ای که عملا از حذف برندهای محبوبی همچون سامسونگ و اپل حکایت دارد. حال با حذف تدریجی این برندها رفته‌رفته باید شاهد تعمیق انحصار بازار موبایل ایران برای برندهای چینی و افزایش قیمت محصولات باشیم.

کشف کرونا در چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، تمام معادلات بازارهای جهانی را بر هم ریخت. طولی نکشید تا این بیماری ناشناخته تمام مرزها را پشت‌سر گذاشت و به دغدغه مشترک تمام مردم جهان و دولت‌ها تبدیل شد. سی‌ام بهمن ماه بود که ورود این بیماری به ایران از سوی مراجع رسمی مورد تایید قرار گرفت و تا اقتصاد کشور وارد دوره جدیدی از تاریخ خود شود. اقتصادی که به دلیل تحریم‌ها، باز هم چین را بزرگ‌ترین و تقریبا تنها شریک تجاری خود یافته بود، با شیوع کرونا این یار دیرینه خود را هم حداقل برای چند ماه از دست داد. چنان‌که صادرات نفت ایران در مقطع پاندمی کرونا تقریبا به صفر رسید و بازار ارز ایران بار دیگر وارد دوره بحران شد. با کاهش درآمدهای ارزی و افزایش قیمت دلار تا مرز 22 هزار تومان، بازارهای دیگر هم به‌سرعت خود را با این نرخ تطابق دادند. فعالان بازار موبایل نیز تمام تلاش خود را انجام داده‌اند تا از این شرایط بیشترین بهره را ببرند؛ چنان‌که در ماه‌های اخیر شاهد رشد لجام‌گسیخته قیمت‌ها در این بازار هستیم. همچنین با اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و افزایش نیاز به گوشی‌های تلفن همراه برای رفع امور ارتباطی، آموزشی، خدماتی و رفاهی افزایش یافت تا رشد تقاضا به عامل دیگری برای افزایش قیمت موبایل تبدیل شد. با این حال اطلاعیه شماره 24 انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اتاق بازرگانی ایران نشان می‌دهد که حداقل از ابتدای سال جاری تاکنون موبایل با قیمت بالای 300 یورو وارد کشور نشده است. اطلاعیه‌ای که عملا از ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای 300 یورو حکایت دارد. خبری که باید زودتر از اینها از سوی وزارت صمت و یا زیرمجموعه‌های آن اطلاع‌رسانی می‌شد، اما تا امروز مسکوت ماند. برخی از اعضای انجمن واردکنندگان موبایل تخصیص‌نیافتن ارز برای واردات این کالا را عامل اصلی عدم واردات گوشی‌های بالای 300 یورو معرفی کرده‌اند. همچنین فعالان بازار اعتقاد دارند که فقط 20 درصد تقاضا به گوشی‌های با قیمت 300 یورو مربوط می‌شود که به هر حال واردات آن ممنوع شد تا ارز تخصیصی بهینه‌تر مصرف شود. با اینکه بیشتر کسبه کاهش واردات را یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت می‌دانند، اما به گفته سخنگوی گمرک تا ابتدای هفته جاری دو میلیون و 404 هزار و 933 دستگاه تلفن همراه وارد کشور شده است؛ یعنی سه برابر میزان واردات مدت مشابه سال قبل! حال اگر این مقدار گوشی وارد شده پرسش این است که چرا در بازار از کمبود سخن به میان می‌آید و به همین بهانه قیمت گوشی افزایش یافته است؟ اگر از ابتدای سال گوشی‌های تلفن همراه بالای 300 یورو وارد نشده‌اند، پس مدل‌های روزی که امروز با نرخ ارز 22 هزار تومانی به فروش می‌رسند، با نرخ دلار بهمن 98 وارد کشور شده‌اند. گذشته از این تصمیم که تاثیر مستقیم بر افزایش قیمت‌ها می‌گذارد، با چنین رویکردی باید شاهد مرگ تدریجی برندهای باکیفیت و پرطرفدار اپل و سامسونگ در بازار موبایل ایران و افتادن انحصار بازار به دست برندهای چینی باشیم.

 منبع: آرمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *